• jacek.partyka@dystoniapolska.pl

Dieta - Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Dystonię

Dieta

Nasze ciała są jak wspaniałe maszyny z niesamowitą mocą naprawy – jeśli damy im szansę!

Białka, witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego odżywiania komórek. Niestety składnikami tymi nie są napoje gazowane, batoniki czekoladowe i inne „słodycze" czy „fast-food’y". W rzeczywistości, za każdym razem kiedy taką „pseudo-żywność" spożywamy wątroba czy nerki próbują je przefiltrować i wyeliminować postrzegając te substancje jako toksyny.

Wiele naszych problemów zdrowotnych może być związanych z toksycznością. Jesteśmy zalewani toksynami np. jadąc w samochodem (tlenek węgla), jedząc żywność, w której aż roi się od dodatków chemicznych, barwników, aromatów, substancji słodzących i konserwantów.

Dokonywać właściwych wyborów.
Poszukać najbardziej naturalnej żywności i czystej wody jaką możemy kupić. Rozpocząć program detoksykacji. Istnieje wiele różnych metod dostępnych obecnie w sklepach ze zdrową żywnością za pomocą preparatów ziołowych, naturalnych witamin, które zawierają antyoksydanty.
Pić dużo wody niegazowanej.
aby wypłukać toksyny przez nerki w celu wsparcia pozostałych organów wewnętrznych.
Ćwiczyć w miarę możliwości codziennie,
aby umożliwić dotlenienie całemu organizmowi i każdej komórce ciała. Dowiedz się oraz wypróbuj sam, jakie są najlepsze ćwiczenia dla dystonii.
Pamiętaj o błonniku w jedzeniu dla prawidłowego trawienia.
Dobre oczyszczanie jelit ma zasadnicze znaczenie dla siły mięśni. Zastąp pieczywo zwykłe pieczywem pełnoziarnistym. W miarę możliwości zrezygnuj z cukru, wysoko przetworzonych produktów mącznych, pączków itp. na rzecz owoców i warzyw.
Jedz surowe warzywa i owoce,
na ile to oczywiście możliwe. Dostarczają one w codziennej diecie odpowiednich enzymów dla organizmu. Pomagają w trawieniu i spalaniu zbędnych kalorii. Żywność ugotowana powyżej temperatury ciała nie zapewnia odpowiednich enzymów.
Ogranicz lub wyeliminuj zupełnie spożycie cukru rafinowanego, nikotyny, alkoholu, czekolady, kofeiny.
Substancje te zabijają witaminy i minerały, które są tak istotne dla zdrowia. Mogą one nasilać objawy dystonii. Cukier rafinowany nie zawiera witamin i minerałów tak niezbędnych dla metabolizmu. Wino np. zawiera wysoki poziom cukru. Wapń, magnez i inne minerały są niezbędne do rozluźnienia mięśni. Im więcej spożywamy cukru, tym więcej składników mineralnych musimy dostarczyć do organizmu. Napoje alkoholowe są szczególnym problemem, ponieważ zakłócają równowagę wapnia, magnezu i fosforu.
Poszukaj ekologicznych warzyw i owoców.
Pestycydy są silną trucizną. Pamiętaj, że mięśnie karku i pleców są częściami ciała absorbującymi toksyny, więc im bardziej organizm będzie ich pozbawiony tym lepiej dla objawów dystonii.
Warto wzbogacić dietę o pierwiastki śladowe,
minerały i inne mikro- i makroelementy, które znajdują się w produktach zielonych. Zielona żywność posiada chlorofil, który jest budulcem krwi.
Witamina E jest niezbędna dla siły mięśni.
Witamina znajduje się w produkty pełnoziarnistych np. w kiełkach zbóż oraz w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzechów), migdałach, margarynie, jajach, marchewkach, orzechach, brukselce i innych zielonolistnych warzywach. Witamina E jest znana jako "praojciec wszystkich witamin" ponieważ jest głównym antyoksydantem, który chroni komórki przed utleniaczami.
Jaka jest magiczna dieta dla dystonii?
Nie ma magicznej pigułki. O dziwo, te same podstawowe zasady żywieniowe, z które pomagają w innych problemach zdrowotnych przyczyniają się także do poprawy objawów dystonii.
Ile czasu trzeba czekać na poprawę?
Będzie się to różnić w zależności od indywidualnej predyspozycji każdego organizmu. Średnio trzy, cztery miesiące są potrzebne do zmiany komórek ciała. To wymaga czasu i zaangażowania, by dać ciału szansę na odnowę.

Jedzenie zdrowe dla dystonii

W mediach, Internecie i innych środkach masowego przekazu możemy sporo znaleźć na temat idealnych diet. Są to między innymi dieta śródziemnomorska, przeciwzapalna dieta czy dieta dr Dukana. Wszystkie z tych diet twierdzą, że są kluczem do zdrowia, długiego życia, zapobiegania chorobom i osiągnięcia idealnej wagi ciała. Chociaż każdy z tych programów ma elementy, które są korzystne dla zdrowia, w szczególności zdrowia neurologicznego, idealna dieta nie musi być ani droga ani obejmować dużej listy nakazów i zakazów.

Z badań jakie można znaleźć np. w Internecie wynika, że są 3 aspekty żywienia i zdrowia neurologicznego: mniej kwasów tłuszczowych trans i Omega 6, więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych omega 3 oraz jak najwięcej witamin z grupy B. Inne badania koncentrują się na wpływie nadmiaru gotowania, smażenia i brązowienia, które promują bardziej surową dietę.

Więc jak jeść zdrowo? Mniej mięsa, więcej roślin.

Może nie jesteś gotowy, aby stać się wegetarianinem, ale nadal możesz jeść białka zastępując niektóre zwierzęce w diecie białkami roślinnymi. Białka zawierają rośliny, takie jak soczewica, fasola, groch. Inne rośliny bogate w białka to produkty sojowe. Nawet orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego.

Jedz więcej naturalnej żywności mniej gotowanej. Złym przykładem i niestety nawykiem w diecie Polaków może być żywność z grilla, smażona żywność, zwłaszcza mięso czerwone, frytki, pieczone bułki i ciastka. Nie musisz od razu rzucać jedzenia tych wszystkich potraw, ale najlepiej jest ograniczyć tego rodzaju żywność i przeciwdziałać negatywnym skutkom tego rodzaju pokarmów jedząc dużą ilość surowych warzyw i owoców. Upewnij się, że twoja dieta zawierać kilka porcji świeżych owoców i warzyw każdego dnia.

Wykorzystaj dobre tłuszcze i unikaj tych złych.

Dieta przeciętnego Polaka jest pełna złych tłuszczów. Obejmuje tłuszcze trans, które są ukryte w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Dobrym przykładem są krakersy przekąski, chipsy itp. przekąski. Najlepiej jest ograniczyć lub uniknąć tych produktów w ogóle. Omega 6 i Omega 3 są naszymi podstawowymi tłuszczami. Omega-6 znajdują się w wielu olejach i sosach sałatkowych, oprócz przekąsek i margaryny. Chociaż niektóre Omega 6 są potrzebne w naszej diecie, często łatwo jest zjeść ich zbyt dużo. Omega 3 jest tłuszczem, którego często brakuje w naszej diecie. Jest on kluczem dla zdrowia neurologicznego. Omega-3 znajdują się w orzechach, jak orzechy włoskie, nasiona dyni, tłuste ryby takie jak łosoś lub tuńczyk, olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, fasola, mleko sojowe i tofu.

Ogranicz spożycie mleka.

Niektóre badania wskazują, że mleko może nie być najlepszym posiłkiem dla chorób neurologicznych. Badania mówią nawet, że spożycie mleka jest związane z większą częstością chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Wapń jest ważny dla zdrowia, ale w rozsądnej dawce. Można przecież wybierać inne pokarmy wzbogacone w wapń. Wzbogacony wapniem sok pomarańczowy, wzbogacone wapniem mleko sojowe, mają odpowiednie proporcje wapnia.

Witaminy z grupy B.

Owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste są dobrym źródłem witamin z grupy B. Drożdże piwne są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Można je dodawać do koktajli lub innych potraw zbożowych. Jeśli nie spożywasz produktów mięsnych w ogóle, czyli jesteś wegetarianinem, koniecznie wzbogacaj dietę o suplement diety Witaminę B12.