Białka, witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego odżywiania komórek. Niestety składnikami tymi nie są napoje gazowane, batoniki czekoladowe i inne „słodycze" czy „fast-food’y". W rzeczywistości, za każdym razem kiedy taką „pseudo-żywność" spożywamy wątroba czy nerki próbują je przefiltrować i wyeliminować postrzegając te substancje jako toksyny.
Wiele naszych problemów zdrowotnych może być związanych z toksycznością. Jesteśmy zalewani toksynami np. jadąc w samochodem (tlenek węgla), jedząc żywność, w której aż roi się od dodatków chemicznych, barwników, aromatów, substancji słodzących i konserwantów.
W mediach, Internecie i innych środkach masowego przekazu możemy sporo znaleźć na temat idealnych diet. Są to między innymi dieta śródziemnomorska, przeciwzapalna dieta czy dieta dr Dukana. Wszystkie z tych diet twierdzą, że są kluczem do zdrowia, długiego życia, zapobiegania chorobom i osiągnięcia idealnej wagi ciała. Chociaż każdy z tych programów ma elementy, które są korzystne dla zdrowia, w szczególności zdrowia neurologicznego, idealna dieta nie musi być ani droga ani obejmować dużej listy nakazów i zakazów.
Z badań jakie można znaleźć np. w Internecie wynika, że są 3 aspekty żywienia i zdrowia neurologicznego: mniej kwasów tłuszczowych trans i Omega 6, więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych omega 3 oraz jak najwięcej witamin z grupy B. Inne badania koncentrują się na wpływie nadmiaru gotowania, smażenia i brązowienia, które promują bardziej surową dietę.
Może nie jesteś gotowy, aby stać się wegetarianinem, ale nadal możesz jeść białka zastępując niektóre zwierzęce w diecie białkami roślinnymi. Białka zawierają rośliny, takie jak soczewica, fasola, groch. Inne rośliny bogate w białka to produkty sojowe. Nawet orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego.
Jedz więcej naturalnej żywności mniej gotowanej. Złym przykładem i niestety nawykiem w diecie Polaków może być żywność z grilla, smażona żywność, zwłaszcza mięso czerwone, frytki, pieczone bułki i ciastka. Nie musisz od razu rzucać jedzenia tych wszystkich potraw, ale najlepiej jest ograniczyć tego rodzaju żywność i przeciwdziałać negatywnym skutkom tego rodzaju pokarmów jedząc dużą ilość surowych warzyw i owoców. Upewnij się, że twoja dieta zawierać kilka porcji świeżych owoców i warzyw każdego dnia.
Dieta przeciętnego Polaka jest pełna złych tłuszczów. Obejmuje tłuszcze trans, które są ukryte w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Dobrym przykładem są krakersy przekąski, chipsy itp. przekąski. Najlepiej jest ograniczyć lub uniknąć tych produktów w ogóle. Omega 6 i Omega 3 są naszymi podstawowymi tłuszczami. Omega-6 znajdują się w wielu olejach i sosach sałatkowych, oprócz przekąsek i margaryny. Chociaż niektóre Omega 6 są potrzebne w naszej diecie, często łatwo jest zjeść ich zbyt dużo. Omega 3 jest tłuszczem, którego często brakuje w naszej diecie. Jest on kluczem dla zdrowia neurologicznego. Omega-3 znajdują się w orzechach, jak orzechy włoskie, nasiona dyni, tłuste ryby takie jak łosoś lub tuńczyk, olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, fasola, mleko sojowe i tofu.
Niektóre badania wskazują, że mleko może nie być najlepszym posiłkiem dla chorób neurologicznych. Badania mówią nawet, że spożycie mleka jest związane z większą częstością chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.
Wapń jest ważny dla zdrowia, ale w rozsądnej dawce. Można przecież wybierać inne pokarmy wzbogacone w wapń. Wzbogacony wapniem sok pomarańczowy, wzbogacone wapniem mleko sojowe, mają odpowiednie proporcje wapnia.
Owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste są dobrym źródłem witamin z grupy B. Drożdże piwne są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Można je dodawać do koktajli lub innych potraw zbożowych. Jeśli nie spożywasz produktów mięsnych w ogóle, czyli jesteś wegetarianinem, koniecznie wzbogacaj dietę o suplement diety Witaminę B12.